Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

Yılbaşı gecesi dışarıda program yapmak yerine evde aileniz ve sevdiklerinizle eğlenceli bir program yapmayı tercih ediyorsanız yeni yıl oyunları tam size göre. Yeni yıla eğlenceli oyunlar oynayarak çok daha güzel bir şekilde giriş yapmak istiyorsanız tombala gibi klasik oyunların yanı sıra monopoly gibi modern oyunlara kadar kullanabileceğiniz farklı çok sayıda seçenek bulunuyor…

Yılbaşı Gecesinin Vazgeçilmezi Tombala

yilbasi oyunlari 1 Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

Yılbaşı gecesi denildiğinde akla ilk gelen oyunlar listesinde bir numara hiç tartışmasız tombala oyunudur. Özellikle de kalabalık aileler için son derece eğlenceli saatler geçirilmesini garanti eden oyun kartının üzerinde yer alan rakamların tümünü ilk tamamlayan kişinin kazanması ile son bulur. Tercih edilen sete bağlı olarak içerisinde 24 adet ya da 30 adet farklı dikdörtgen kartondan oluşan kart bulunan oyunda 90 adet rakam bulunan taş yer alır.  Her kartın üzerinde 3 farklı sıradan oluşan 90’a kadar değişen rakamlar bulunur. Oyunun amacı bu 3 sırayı herkesten önce tamamlayarak oyunu kazanmaktır. İlk sıra tamamlandığında birinci çinko, ikinci sıra tamamlandığında ikinci çinko ve üçüncü sıra tamamlandığında tombala yapılmış olur. Oyuncuların tercihine göre birinci çinkoya ve ikinci çinkoya da ödül verilmesi söz konusu olabileceği gibi yine sadece ilk tombala yapılan kişiye ödül verilmesi de mümkündür. Ancak her çinkoya ödül verilmesi oyunun heyecanını arttırdığı için tercih edilir. Her yılbaşı gecesi mutlaka oynanması gereken oyunlar arasında yer alır.

Sinirlerine Hâkim Olacağına İnanlara “Kızma Birader”

yilbasi oyunlari 7 Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

Son derece eğlenceli yeni yıl oyunları arasında yer alan kızmabirader tahtanın üzerinde yer alan 4 piyano hedef alana taşımanız halinde kazanmanızı sağlıyor. Ancak karşı oyuncuların yani rakiplerinizin sürekli olarak önünüze geçmesi ve sizi başlangıç noktasına geri döndürmek için planlar yapması zamanla sinirlerinize hâkim olmanızı zorlaştırıyor.

yilbasi oyunlari 8 Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN >>

Özellikle de tam oyunu kazanmak üzeri iken sizi tekrar başlangıç noktasına göndermeleri, ya da çıkmak için gerekli olan zarları bir türlü atamamanız gibi gerçekten sabrınızı zorlayacak pek çok zorlukla karşılaşıyor, karşı tarafı aynı duruma düşürmek için yaptığınız hamleler ile oldukça eğleniyorsunuz. Sinirlerine hâkim olanın ve zarların şans faktörü ile devreye girerek yardımcı olduğu kişilerin kazandığı kızmabirader 2 kişi ile bile oynanabiliyor ancak 4 kişilik versiyonu rekabet daha fazla olduğu için çok daha eğlenceli bir hale geliyor.

Sessiz Sinemanın Modern Versiyonu “Tabu”

yilbasi oyunlari 5 Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

Teknoloji büyük bir hızla ilerlerken eski popüler oyunlar yeniden yorumlanarak çok daha eğlenceli bir hale getiriliyor. Yılbaşında evde oynanabilecek oyunlar kategorisinde kesinlikle elinizin altında olması gereken bir oyun olarak ta tabu öne çıkıyor. Tabu her yaş grubunun oynayabileceği, eğlencenin en üst seviyede yaşanabileceği bir takım oyunu. Özellikle de yılbaşı gecesinde kalabalık bir aile ortamı olacak evlerde grup oyunu olduğu için tercih edilen oyunda size verilen kelimeleri takımınıza kum saati süreniz dolana kadar yasaklı olan kelimeleri kullanmadan anlatmanız gerekiyor. Oyun seti içerisinde farklı renklere sahip olan kartlar bulunuyor ve her kartın anlatılış şekli farklı oluyor. Bazı kartlarda yasaklı olan kelimeleri kullanmadan ana kelimeyi anlatmanız gerekirken bazı kartları tabu kuklası kullanarak ve hiç konuşmadan anlatıyorsunuz. Yine bazı kartlardaki kelimelerde sadece çizim yapılarak anlatılabiliyor. Bu da ekibinizi çok iyi seçmenizi zorunlu hale getiriyor. Çünkü bazı kişiler sözlü anlatımda, bazı kişiler çizimde bazı kişilerde kukla ile anlatımda daha iyi kendisini ifade edebiliyor.

yilbasi oyunlari 6 Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ >>

Kutu oyunları arasında yer alan tabuyu hazır olarak satın alabileceğiniz gibi aynı zamanda internetten faydalanarak evde kendinizde bu oyunu hazırlayabiliyorsunuz. Tabu oyununu hazırlamak için internette indirebileceğiniz hazır kelimeleri kendinizin kestiği kartonlara yapıştırmanız mümkündür. Ancak hazır olarak satılan setlerin içerisinde yer alan kartların çok daha muntazam hazırlanması, tabu kuklası ve çizimler için daha uygun olarak malzemelerin bulunması setin hazır olarak alınmasını daha uygun hale getiriyor. Ancak maddi olarak buna imkânı bulunmayan ya da kendi el becerisine güvenen kişiler evde tabu kartı hazırlama işlemi ile kendi setlerini oluşturabilirler.

Eğlencenin Zirvesi Okey

yilbasi oyunlari 3 Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN >>

Türklerin geleneksel ev oyunları arasında yer alan okey çocukların dahi oyuna dahil olabileceği bir oyun olarak öne çıkıyor. Çocukları ile beraber yılbaşında evde oynanabilecek oyunlar arayan kişiler için oldukça iyi bir seçenek olan oyunda hem yetişkinler eğlenceli zaman geçiriyor hem de çocuklar oyuna dâhil oldukları için eğleniyorlar. Oyunun temel amacı dağıtılan taşları rakamlarına göre sıralayarak bunu birinci kişi olarak gerçekleştirmek. En az 2 en fazla 4 oyuncu ile oynanan okeyde isterseniz tekli isterseniz de eşli olarak oyun oynanabiliyor.  Oyunda başlangıçta (genelde bu rakam 20 olarak tercih edilir) belirlenen rakam üzerinden puan düşülerek ilk olarak karşı takamın puanını bitiren ekip kazanmış sayılıyor. Okey oynamak isteyen kişilerin sayılarının son derece artması ile beraber son yıllarda online okey oyunları da oldukça fazla ilgi görürken hiçbir oyun gerçek taşlar ve tahtalarla oynanan okey oyunu kadar zevk vermeyecektir. Özellikle de yılbaşını elinizde telefonla geçirmek yerine ailenizle vakit geçirmek için gerçek okey oyunu daha doğru olacaktır.

Kelimelere Hükmedin!

yilbasi oyunlari 4 Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

Kelime oyunları ile yılbaşı eğlenceleri arayışınıza bir son verebilirsiniz. Dilbilginizin seviyesini ortaya koyacağınız oyunlar arasında en çok öne çıkanlar Upwords ve Scrabble kelime oyunları olarak bilinirken oyunların temel amacı kurallara uygun olarak kelimeler türetmek ve bu sayede en yüksek puanı toplamaktır. Genelde oyun son harf çekilene kadar devam eder ve çekilen her harf ve tahta üzerinde yer alan harfler kullanılarak yeni kelimeler türetilir.

yilbasi oyunlari 10 Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN >>

Türetilen kelimelerden elde edilecek olan puan ise kullanılan harflere ve bu harflerin tahta üzerinde geldiği yerlere bağlı olarak belirlenir. Oyunlar 2 kişi ile oynanabileceği gibi 4 kişilik olarak ta oynanabilir. 4 kişiden daha kalabalık olan aileler arasında ise oyuna herkesi dâhil edebilmek için ise eşli olarak oyun oynanabilir. Burada amaç tüm ailenin severek oynayabileceği bir oyuna tüm aile bireylerini dâhil etmektir. Yeni bir yıla başlangıç yapacağınız gece içerisinde sevdiklerinizle mutlu dakikalar geçirmek ve yeni yıla çok daha özel bir başlangıç yapmak için yılbaşı eğlenceleri sizin için en doğru seçim olacaktır.

yilbasi oyunlari 9 Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN >>

Tüm bunlara ek olarak sıcak soğuk oyunu, balon patlatma oyunu, sandalye kapmaca oyunu gibi farklı oyunlarda oynanabilir. Çocukların fazla olduğu ortamlarda çocuklar için kutu oyunları arasından seçimde bulunulabileceği gibi körebe ve saklambaç gibi klasik oyunlar arasından da seçimde bulunulabilir. Özellikle de evinizin büyüklüğünün uygun olması durumunda körebe çocukların çok daha eğlenceli zamanlar geçirirken aynı zamanda fiziksel aktivite de bulunmaları açısından da daha yararlı bulunmaktadır. Yine çocukların yabancı oyunlar yerine geleneksel bir oyun oynayarak kendi kültürleri ile bağlantı kurmaları da önemlidir. Sessiz sinema tarzı oyunlar da çocukların kendilerini ifade etme güçlerini arttıracağı için yine eğlenceli zamanlar geçirirken kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayacağı için tercih edilmesi gereken oyunlar arasında yer almaktadır. Sıcak soğuk oyunu ise saklanan bir objeyi bulmak üzerine oynanan bir oyun olup tüm çocukları aynı anda oyuna dahil etmesi nedeni ile tercih edilmektedir.

Yorum Bırakın! »