Fotoğraf Baskılı Saksı Nasıl Yapılır

fotpgraf baskili vazo yapilisi 1 Fotoğraf Baskılı Saksı Nasıl Yapılır

Birçok insan evinde bitki büyütmekten hoşlanır. Öyle ki evde bitki yetiştirme bir tutkudur adeta. Gerçektende bazı insanların evleri adeta mini bir botanik bahçe havasındadır. Bitki yetiştirildiği eve hava katmakla kalmaz havasını da katar. Bazı bitkilerin yaydığı mis kokular evin havasını tazeler ve ferahlatır. Bitkiler birbirinden farklı olsalar da saksılar hemen her zaman aynı form ve görüntülerdedir. Bu yazımızda oldukça donuk, sıradan olan saksıları canlandırmaya ve etrafını sevdiğiniz fotoğraflar ile donatmaya ne dersiniz? Birbirinden farklı onlarca fotoğrafları anlatacağımız yöntemler ile saksıların etrafına yapıştırarak oldukça şık saksılar hazırlayabilirisiniz. En az yetiştirilen bitkiler kadar ilgi çekici ve havalı olacakları kesin! Siz de evinizde bitkilerinizi yetiştirdiğiniz o sıradan saksılardan sıkıldıysanız ve bir fark yaratmak istiyorsanız gelin hep beraber saksıları süsleyelim. En sevdiğiniz fotoğraflar ile saksıları donatalım. Sadece evinde bitki yetiştirmeye meraklı olan insanlar değil, bizce bu sıra dışı saksıları gören hemen herkes evinde fotoğrafları ile süslenmiş bu saksılardan hazırlamak isteyeceğinden eminiz. Belki de bu sayede herkes evinde bitki yetiştirmeye başlar ve yeni bir akım başlatmış oluruz. Şaka bir tarafa, Hazırlayacağınız bu harika saksılar içinde zevkinize uygun bitkiler yetiştirerek sevdiklerinize sürpriz hediyeler hazırlayabilirisiniz. Özellikle sevgiliye hediye olarak hazırlanabilecek harika bir hediye alternatifi olabilir. Düşünsenize sevgilinizle birlikte çektirmiş olduğunuz o harika resimleri (Özelikle siyah beyaz olsun!) saksının her tarafına bizim anlatacağımız yöntemler ile yapıştırıyorsunuz ve yıldönümü hediyesi veya doğum günü hediyesi olarak sunuyorsunuz! Bizce acayip romantik bir hediye olmaya aday bir şey hazırlamış olursunuz. Bizden söylemesi. Neyse şimdi hazırsanız bu harika ürünü nasıl hazırlayabileceğinizi anlatacağımız kısma geçelim.

fotpgraf baskili vazo yapilisi 2 Fotoğraf Baskılı Saksı Nasıl Yapılır

Gereken Malzemeler :

• Uygun büyüklükte saksı
• Beğendiğiniz bitki ve toprağı
• Renkli kurdele
• Modpodge
• Fotoğraflar
• Sünger fırça ve makas
• Fotoğraf çıktısı alabileceğiniz yazıcı

Malzemeler içinde bulmakta zorlanabileceğiniz her hangi bir ürün bulunduğunuz sanmıyoruz. Ancak belki bu modpodge denilen mucize yapıştırıcının temini ile ilgili bir sıkıntı yaşayabilirisiniz. Büyük şehirlerde yaşayanlar hobi marketlerde kolaylıkla satın alabilirler. Ancak küçük şehirlerde yaşayanlar içinde şunu söyleyebiliriz artık internet denilen bir şey var Allaha şükür. İstediğiniz internet sitesinden sipariş vererek teminini sağlayabilirisiniz. Kısaca mod podge denilen bu mucize yapıştırıcıdan kısaca bahsi edecek olursak; en çok tercih edilme sebebi kokusuz ve iz bırakmadan hemen her şeyin üzerine kağıt ve benzeri malzemeleri yapıştırmasıdır. Ve hiçbir iz ve leke bırakmadan muntazaman bu görevi yerine getirir. El yapımı hediyelerin anlatıldığı hemen her projenin içinde bu malzemeye rastlamanız mümkün. Evet, bu kısa bilgiyi verdikten sonra ikinci adıma geçelim.

fotpgraf baskili vazo yapilisi 3 Fotoğraf Baskılı Saksı Nasıl Yapılır

Evde sizin için anlamlı olacağını düşündüğünüz dijital veya olmayan bütün fotoğrafları şöyle bir arşivlerden çıkarın. Fotoğraf kâğıdına basılmış ve dijital halleri elinizde olmayan fotoğraflarınız için tarayıcı yardımı ile dijital ortama aktarabilirisiniz. Yâda zaten telefonunuzda veya bilgisayarınızda depoladığınız fotoğrafları resim düzenleyici programlar yardımı ile manipüle ederek siyah beyaz hale getirin. Siyah beyaz fotoğraflar her zaman daha romantik ve nostaljik olur. Örnek resimde gördüğünüz gibi fotoğraflarınız çıktısını alın. Tabi saksınızın büyüklüğüne göre fotoğraflarınız ölçeklendirmeyi unutmayın.

fotpgraf baskili vazo yapilisi 4 Fotoğraf Baskılı Saksı Nasıl Yapılır

Fotoğrafları saksınızın üzerine modpodge uygulayarak uygun bir sıraya göre yapıştırın. Çok fazla sayıda fotoğraf yapıştırmayı düşünüyorsanız önce en üst sıradan başlayarak sonra saksının alt tarafına doğru sırasıyla fotoğraflarınızı yapıştırabilirisiniz. Fotoğraflarınızı küçük parçalar halinde yapıştırırsanız daha mükemmel sonuçlar elde edebilirisiniz. Çünkü sakı gibi konik yüzeylere tek parça ve bütün yüzeyi kaplayacak bir fotoğraf mümkün olmayabilir.

fotpgraf baskili vazo yapilisi 5 Fotoğraf Baskılı Saksı Nasıl Yapılır

Evet, şimdiki adım biraz keyfi bir adım. Sizde resimde gördüğünüz gibi renkli bir kumaşı veya bir kurdeleyi saksının etrafına estetik veya şıklık katsın diye sarabilirisiniz. Örnek resimleri inceleyerek kurdelenizi veya renkli kumaşı sakının etrafına resimdeki gibi oluşturarak yerleştirebilirisiniz.

fotpgraf baskili vazo yapilisi 6 Fotoğraf Baskılı Saksı Nasıl Yapılır

Saksının üzerine yapıştırılan fotoğrafla ve etrafına dolanan renkli kumaş parçası ile elde ettiğimiz görüntü işte bu şekilde. Tabi sizin kullanacağınız fotoğraflar veya diğer malzemeler biraz farklı olacağı için birebir bu resimde ki gibi görünmeyebilir. Ama eminiz ki sizin hazırladığınız çok daha güzel görünüyordur.

fotpgraf baskili vazo yapilisi 7 Fotoğraf Baskılı Saksı Nasıl Yapılır

Saksınızı hazırladınız içine de zevkinize uygun bitki ekleyince işte final… Mükemmel değil mi sizce de. Zaten bitkinin olduğu her mekân güzel birde bu renkli saksılar ile daha da güzel oldular! Şimdi bu saksılardan birkaç tane hazırlanıp örneğin sevgiliye hediye edilmez mi? Yıl dönümü hediyesi olmaz mı? Veya doğum günü hediyesi? Valla hemde harika olur. Aslında tamda bir anneler günü hediyesi olurdu ama bu yıl geçti artık. Önümüzdeki “Anneler günü hediyesi” fikride şimdiden hazır en azından  Şimdilik bizden bu kadar bir sonraki el yapımı projesinde daha görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Yorum Bırakın! »