El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Küçük ve eğlenceli aynı zamanda da el yapımı hediye mi arıyorsunuz? İş ve özel hayatlarımızdaki planları derleyip düzenleyen mantar panolara özel bir hediye yapmaya ne dersiniz? Rengarenk ve şirin görünümleri ile birlikte hayatımıza renk katabilecek olan bu minik pano çivilerini yaparken aynı zaman da eğlenebilir hem de kalan kumaş parçalarını değerlendirmiş olabiliriz.

Renkli Pano Çivileri için Gerekli Malzemeler

el yapimi kumas pano civileri 2 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

• Kumaş parçaları (kullanmadığınız giysi ve örtüleri de değerlendirebilirsiniz.),
• Küçük boy renkli boncuklar,
• Büyük boy mobilya çivileri,
• 1,2-1,4 cm çapında zemin koruyucu keçeler
• Bir tabaka karton kağıt,
• İğne, iplik ve makas.

el yapimi kumas pano civileri 3 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

1. Karton kalıbımızı oluşturalım.

el yapimi kumas pano civileri 4 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Evimizde 5 cm çapına sahip olan herhangi bir malzemeyi kalıp belirlemede kullanabiliriz. Örneğin kavanoz kapakları, el kremlerinin kapakları ya da bunlar gibi herhangi bir malzeme olabilir. Belirlemiş olduğumuz malzemeyi kullanarak karton kağıdımıza 5 cm çapında bir daire çizip kesiyoruz.

2. Kumaş parçalarımızı kesiyoruz.

el yapimi kumas pano civileri 5 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Kumaş parçalarını hazırlamanın en kolay yolu, dairemizden biraz daha büyük bir dikdörtgen parça kesmek ve ardından kartonumuzla birlikte kumaş parçamızı resimdeki iki kere katlayıp kesme işlemine başlamaktır. Eğer isterseniz daireyi direk kesmeyi de tercih edebilirsiniz.

3. Zemin koruyucu keçeler ile mobilya pimlerini birleştiriyoruz.

el yapimi kumas pano civileri 6 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Zemin koruyucu keçelerin her iki tarafındaki yapışkan kağıdı çıkarıyoruz. Ardından bu keçelerin tam ortasına mobilya çivilerimizi saplıyoruz. Böylelikle keçelerin yapışkan olan bir yüzü çivilere yapışarak sağlam olacak diğer tarafı da kumaşı sıkıca tutacaktır.

4. Kumaşımızın çevresini dikiyoruz.

el yapimi kumas pano civileri 7 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Kesmiş olduğumuz daire şeklindeki kumaşımızın çevresini iğne iplik yardımı ile dikiyoruz. Dış taraftan yaklaşık 3 mm kadar bırakıyoruz. İpimizi de çok sıkmadan daireyi tamamlıyoruz. Daire çevresinin dikimi bittiğinde ipi koparmayın. Bu ip ileriki aşamalarda bize lazım olacak.

5. Kumaşımızı ve çivimizi artık bir araya getiriyoruz.

el yapimi kumas pano civileri 8 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Mobilya çivimizi, daire şeklinde olan kumaşımızın tam ortasına gelecek şekilde sabitliyoruz.

el yapimi kumas pano civileri 9 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Çivi ile kumaşın arasına eklemiş olduğumuz yapışkan keçe sayesinde birbirilerine yapışacaklar.

6. İpi çekelim ve kumaşımızı döndürelim.

el yapimi kumas pano civileri 10 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

el yapimi kumas pano civileri 11 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

İşte en eğlenceli bölüme geldik. Kumaşımızın çevresini diktiğimizde ipe düğüm atmamıştık ve boşta bırakmıştık. Şimdi o boşta kalan ipi kullanacağız ve çarkıfeleğimizi döndüreceğiz. Öncelikle mobilya çivisinin sapını sıkıca tutuyoruz. Sonra düğüm atılmamış ve serbest olan ipi yavaşça koparmamaya özen göstererek çekiyoruz. Eğer dikiş doğru olarak yapıldıysa kumaş ortaya doğru büzüşerek toplanacaktır. Onlar toplandıkça siz de baş parmağınızla topak olan kısımları yassılaştırın.

7. Pürüzleri dikiş ile kapatalım.

el yapimi kumas pano civileri 12 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Kumaşın ortaya toplanması ile birlikte oluşan kabarıklığı ortadan kaldırmak için dikiş ile düzeltmeye çalışalım.

8. Boncuk işlemesini yapalım.

el yapimi kumas pano civileri 13 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

el yapimi kumas pano civileri 15 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Küçük ve renkli boncuklardan dilediğinizce süsleme yapabileceğiniz aşamaya geldik. Kullandığınız kumaşların desenlerine ve renklerine göre istediğiniz boncukları istediğiniz gibi dikebilirsiniz. Buradaki örnekleri uygulayabilir ya da kendi zevkinize göre yeni modeller türetebilirsiniz. Hatta isterseniz 4-5 tane kum boncuk kullanmak yerine, resimdeki yeşil boncuk gibi daha büyük olanlardan tercih edip tek bir tane bile süslemeyi bitirebilirsiniz.  Sonunda kumaş pano çivilerimiz tüm şıklığı ile kullanıma hazırlar.

el yapimi kumas pano civileri 16 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Farklı kumaş deseni, kumaş rengi, boncuk rengi ve boncuk çeşitleri ile milyonlarca farklı kombinasyonlar ortaya çıkarabilirsiniz. Resimde modellerin görüntülenebilmesi için kullanılmış olan etiketlerin yerine ister notlarınızı isterseniz en sevdiğiniz fotoğraflarınızı ekleyin. Böylece mantar panolar her zamankinden çok daha renkli olacak. Sevgiliye hediye almayı düşünenler ya da genel anlamda tüm sevdiklerine hediye arayışında olanlar için gerçekten güzel bir proje olacağını düşünüyoruz. Hatta özel bir gün için bile çok güzel bir sunum ile bu hediye fikri kullanılabilir. Resimlerinizi kendiniz seçin, minik bir de mantar pano ekleyin, üzerine de rengarenk şirin kumaş pano çivilerimiz eklenince sizce de çok tatlı bir hediye olmaz mı?

el yapimi kumas pano civileri 17 El Yapımı Kumaş Pano Çivileri

Yorum Bırakın! »