Doğal Cilt Sağlık Ürünleri

Kusursuz Bir Cilt İçin Tüketilmesi Gereken 7 Yiyecek. Bir çoğumuzun akne ve sivilceler ile başımızın dertte olduğu bir gerçektir. Her ne kadar kusursuz bir cilt adına günlük bakım kürleri uygulasak da ya da haftada bir tıkanan gözenekleri açmak için bakım yapıyor olsak da çoğumuz bu sıkıcı durumdan kurtulamaz. Sivilce ve aknelere sebep olabilecek birçok etken vardır. Hatta bu faktörlerin içerisinde yanlış ya da kalitesiz olarak seçilen cilt bakım ürünleri bile vardır. Sabun ve deterjanların içerisine güzel koku versin diye kullanılan maddeler bile akne ve sivilce oluşumuna neden olan unsurlardandır. Üzerine bir de vücudumuzda meydana gelen hormonal dalgalanmaları da katarsak kaçınılmaz son olarak diyet faktörü karşımıza çıkar. İşte sağlıklı bir cilt görünümünü kazanmanın temel kuralı da burada saklıdır. Yani sağlıklı bir cilt ile sağlıklı beslenmenin arasındaki bağın ve ilişkinin ne kadar kuvvetli olduğu açık bir şekilde önümüze çıkar. Sizlere vereceğimiz 7 yiyecek ile genel sağlığınızı koruyabileceğinizi söylemeyiz ancak kusursuz bir cilde sahip olabileceğinizi söyleyebiliriz. Çünkü bu 7 yiyecek tam anlamıyla vücudunuzda sivilce ve akne savaşçısı olarak çalışır. Sivilce ve aknelerine savaş açanlar buraya.

1. Somon Balığı

cilde iyi glen yiyecekler 2 Doğal Cilt Sağlık Ürünleri

Sağlıklı ve kusursuz bir cilt isteyenlerin alışveriş listesinin birinci sırasında her zaman somon balığı olmalı. Birçok kişi yağlı bir balığın akne ve sivilceleri nasıl yok edebileceğini düşünebilir. Hemen açıklayalım. Somon balığı içerisinde bol miktarda bulunan yağ aslında omega-3 yağları ve asitleridir. Kilo verme amaçlı hazırlanan diyetlerde bile omega-3 yağlarına ve asitlerine önem verilir. Diyet uygulayanlarına bol bol somon balığı tüketmeleri tavsiye edilir. Çünkü omega-3 yağları vücut tarafından üretilemedikleri için dışarıdan alınmaları gerekir. Omega-3 yağ asitlerinin en yararlı özelliklerinden biri iltihap sökücü olmalarıdır. Bunu da cildin doğal yağ bariyerlerini koruyarak yapar. İşte bu sebeple akne ve sivilcelerin içerisini dolduran iltihabın oluşumunu engelleyerek ayrıca olanların da kurumasına yardımcı olarak kökünden çözüm sunar. Sonuç; somon balığı, akne ve sivilce savaşında yanınıza alabileceğiniz en akıllıca silahtır. Hafif baharat ile tatlandırılmış leziz somon balığını haftalık yemek planınıza dahil edin ve cildinizdeki parlaklığı kendi gözlerinizle görün. Baharatların kullanımı abartılmadığı müddetçe, sadece yemeklere lezzet katmakla kalmazlar aynı zaman da içerisinde bulundurdukları antioksidanlar ile cildin sağlıklı olması için destek sağlar.

2. Chia Tohumları

cilde iyi glen yiyecekler 3 Doğal Cilt Sağlık Ürünleri

Sağlıklı bir cilt için bitkisel omega-3 tüketimi de son derece önemlidir. Sivilce ile mücadele etme de başarılı olan bitkisel omega-3’ün en çok olduğu besinlerden biri de chia tohumlarıdır. Chia tohumlarının genel sağlık üzerine de yararları vardır. İçerisinde bulundurduğu protein ve lif sayesinde genel sağlığınızı da koruma altına alabilirsiniz. Gerekli bitkisel omega-3 desteğini alabilmek için puding yaparken bütün bir chia tohumunu kullanın. Ya da en sevdiğiniz yiyecekler ile birlikte tüketerek de çok zevkli ve lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

3. Tam Tahıllar

cilde iyi glen yiyecekler 4 Doğal Cilt Sağlık Ürünleri

Tam tahıllılar kusursuz bir cilt için kesinlikle tüketilmesi gereken gıdalardandır. Ancak fazla tüketilmeleri kan şekerindeki ani değişimlere neden olacağı için gen el sağlığa son derece zararlıdır. Bu sebeple sivilcelerden kurtulalım derken genel sağlığımızdan olmamak için diyetimize sadece gerektiği kadar tam tahıllı gıdalar eklenmelidir. Tam tahılların içerisinde bulunan lifler, işlenmiş olanlarına kıyasla çok daha fazladır. Böylece kan şekerinizi dengeleyerek sivilce oluşumunu da önlemiş olur. Kullandığınız işlenmiş olan tahılların yerine mümkün olduğunca tam tahıllı ve doğal halleri ile tüketmeye çalışın. Örneğin kolay bir hafta sonu kahvaltısı için esmer pirinçten yapılmış yumurtalı bir pilav yapabilirsiniz. Hem doyurucu hem besleyici hem sağlıklı hem de sivilceler ile savaşçı bir kahvaltı yapmış oluruz. Daha ne olsun?

4. Rooibos Çayı

cilde iyi glen yiyecekler 5 Doğal Cilt Sağlık Ürünleri

Sağlık açısından en uygun çay denildiğinde ilk akla gelen yeşil çay olabilir. Ancak sivilce ve akneye faydası olarak konu ele alındığında iş değişir. Çünkü Türkiye’de kırmızı çalı çayı da olarak bilinen rooibos çayı, yeşil çaydan farklı olarak içerisinde kafein bulundurmaz. Rooibos çayında kafein olmaması sebebi ile cildin nemini korumasını sağlayarak daha sağlıklı görünümünü mümkün kılar. Ayrıca yeşil çay gibi antioksidan etkisi vardır. Rooibos çayı cildimizin ihtiyacı olan kalsiyum, demir ve magnezyum gibi temel mineralleri içerisinde barındırır. Rooibos çayı tüketerek cildimizin en içten dışa kadar hava alıp, taptaze bir görünüme sahip olmasına yardımcı olabiliriz. Gün boyu siyah çay, kahve gibi kafein bakımından bol olan içecekleri tüketmek yerine rooibos çayı içebilirsiniz. Hatta sıcak havalarda buzlu olarak içerseniz çok kısa süre içerisinde serinletici etkisini hissedebilirsiniz. İsterseniz limon ekleyerek de tadını damağınıza daha uygun hale getirebilirsiniz.

5. Nohut

cilde iyi glen yiyecekler 6 Doğal Cilt Sağlık Ürünleri

Ekonomik, bulunması kolay ve bir o kadar da faydalı olan nohutun sivilce ve akneden kurtulma tedavisi için en ideal besinlerden olduğunu biliyor muydunuz?
Nohut, içeriğinde fazla oranda çinko barındırır. Çinko, bağışıklık istemi için son derece önemli bir mineral olup aynı zamanda aknelere neden olan bakterilerin ortadan kaldırılmasında ve tekrar oluşumunu engellemede de önemli rol üstlenir. Nohut tüketimi ile birlikte günlük çinko ihtiyacının karşılanmış olacağı gibi içerisinde bol miktarda bulunan lifler yardımı ile kan şekeri seviyesinin de kontrol altına alınmasına da yardımcı olacaktır. Ayrıca nohuttan yapılan bir meze olan lezzet olarak da son derece etkilidir. azırladığınız salataların içerisine bir avuç haşlanmış nohut ekleyerek hem lezzet katmış olursunuz hem de sivilce ve aknelerinizle savaşta kazanmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Hatta çorbalarınızın içerisine ya da sebze yemeklerinize bile nohut ekleyerek çok lezzetli yemekler yapabilirsiniz.

6. Ispanak ve Lahana

cilde iyi glen yiyecekler 7 Doğal Cilt Sağlık Ürünleri

Özellikle siyah noktalar ile mücadele içerisindeyseniz öğünlerinize mutlaka ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. Ispanak ve lahana, çoğu sebzeler gibi cildi nemlendirme etkisinin yanı sıra içeriğinde bol miktarda bulunan A vitamini sayesinde ciltlerin çok daha pürüzsüz bir hale gelmesine yardımcı olur. Çünkü A vitaminleri çinko ile birleşerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler ve böylece aknelere ya da sivilcelere sebep olan bakteriler ile mücadele ederler. Eğer sivilcelerinizden kurulmak istiyorsanız sağlıklı hücre döngüsünü cildinize kazandırmalısınız. Bunun da en doğal yolu bitkilerden çinko ile birlikte A vitaminini vücudumuza kazandırmaktır. Ispanak ve lahananın içerisinde yüksek miktarda bulunan ve aynı zamanda da A vitaminin öncül maddesi olan beta karoten sayesinde cildiniz doğal parlaklığına kavuşur. Cildinizin güzelliği için isteğe göre bir, iki ya da üç avuç dolusu yapraklı yeşilleri ufak parçalar haline doğrayarak çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Ya da tam tahıllı besinlerden de faydalanarak tam bir cilt ilacı yapabilirsiniz. Tam tahıllı makarnanın içerisine yine isteğe göre yapraklı yeşillikler eklenerek muhteşem sonuçlar alınabilir.

7. Brezilya Fındığı

cilde iyi glen yiyecekler 8 Doğal Cilt Sağlık Ürünleri

Akne için diyet listesinde Brezilya fındığının işi de ne demeyin. Çünkü Brezilya fındığının içerisinde cildimize çok faydalı minerallerden olan selenyum var. Selenyum çok güçlü bir antioksidan olması sebebi ile yeterli seviyede alınması ile birlikte akne ve sivilce tedavisinde çok büyük yardımı olur. Ciltteki değişimler gözle görülebilir bir boyuta ulaşır. Tek bir Brezilya fındığının içerisindeki selenyum miktarı gün boyu bize yetecek kadar yüksek seviyededir. Cildinizi temizlemek ve cildinizin doğal parlaklığını geri kazanmak için her gün düzenli olarak sabahları bir bardak su ile birlikte bir adet Brezilya fındığı yemeniz yeterli olacaktır.

Yorum Bırakın! »