Anneye El Yapımı Bardak

Anneler Gününe Özel Kahve Bardağı Hediyesi. Yapımı oldukça basit ve pratik olan el yapımı hediyeler ve sürprizlerden biri de kahve bardaklarıdır. Kahve içmeyi çok seven sevgili annelerimize hazırlayacağımız bu bardak hediyesi için 3 adet temel malzemeye ihtiyacımız olacaktır. Bu malzemeleri kırtasiyelerden rahatlıkla satın alabilirsiniz. Kahve bardağını hazırlarken hayal gücünüzü kullanabilir ve hediyeyi geliştirebilirsiniz. Burada size bu bardağın yapımını anlatacak ve gerisini sizlere bırakacağınız. Eğer Anneler Günü için hala bir hediye bulamadıysanız ve anneye ne hediye alınır diye düşünüyorsanız, arkanıza yaslanın ve bu hediye yapımını okuduktan sonra hemen yapıma başlayın.

Kahve Bardağı Yapımı İçin Malzemeler:

• 1 adet beyaz düz kahve bardağı
• 1 adet istediğiniz renkte porselen boyası
• Baskı aparatları
• Yapışkanlı harfler
• 1 adet maket bıçağı

1. Adım: Harfleri Bardağın Üzerine Yapıştırma

annem yazili bardak yapimi adim 1 Anneye El Yapımı Bardak

Hediyenin tasarımı size ait olacağı için bardağın üzerine istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Örneğin; annem, my mom, my lover, mommy gibi yazılar yazabilirsiniz veya anneniz ile aranızda olan bir sevgi sözcüğünü yazabilirsiniz. Bardağın üzerine aynı doğrultuda ve düzenli bir şekilde harfleri yapıştırmaya dikkat edin. Yamuk yapıştırırsanız, baskı sonrasında yazınız yamuk gözükecektir.

annem yazili bardak yapimi adim 2 Anneye El Yapımı Bardak

Dilerseniz yamuk yapıştırarak da bir tasarım oluşturabilirsiniz tabii. Bu tamamen size kalmıştır. Anneler günü hediyeleri arasında bulunan kahve bardağının tasarımı sizlerin fikirleri ile çok daha özel olacaktır. Farklı boyalar, farklı yazılar kullanarak ve dilediğiniz süsleme tekniğini bardağınızın üzerine uygulayarak hediyenizi geliştirebilirsiniz. Bu hediyeyi yaparken sizler de bizim gibi fazlasıyla eğlenecek ve zevk alacaksınız.

2. Adım: Baskılama İşlemi

annem yazili bardak yapimi adim 3 Anneye El Yapımı Bardak

Harfleri bardağın üzerine yapıştırdıktan sonra baskılama işlemine geçebiliriz. Baskılama işlemine geçmeden önce mutlaka harflerin iyice yapıştığından emin olun. Ardından baskılama işlemine başlayabilirsiniz. Bu işlemde kullanacağımız baskı aparatlarını kırtasiyelerden rahatlıkla bulabilirsiniz. Porselen boyasını bir çay ya da kahve tabağının içerisine dökün. Baskılama aparatlarından en küçük olanını baskı işleminde kullanacağız. Dilerseniz birden fazla renk kullanabilirsiniz. Bütün renkleri kullanarak da daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminize ve zevkinize bağlı olacaktır.

annem yazili bardak yapimi adim 4 Anneye El Yapımı Bardak

Yazınız ne kadar büyükse baskı aparatını o kadar büyük seçmelisiniz. Bunu göz ardı etmediğiniz müddetçe hediyeniz çok hoş bir görünüme sahip olacaktır. Annelere özel hediyeler olarak tasarlayabileceğiniz bu kahve bardağını dilerseniz bir tek anneler gününde değil, annenizin doğum gününde de yapabilirsiniz.

annem yazili bardak yapimi adim 5 Anneye El Yapımı Bardak

3. Adım: Fırınlama

annem yazili bardak yapimi adim 6 Anneye El Yapımı Bardak

Porselen boyası kullanırken atlanmaması gereken altın kural fırınlama işleminin yapılmasıdır. Kahve bardağınızın üzerine sürmüş olduğunuz boyayı, bulaşık makinesinde veya elde yıkanmaya karşı korumak istiyorsanız, boyanızı sürdükten 10 dakika sonrasında 170 derecelik fırında 10 ile 15 dakika arasında fırınlamayı unutmayın. Bu sayede baskınız daha canlı görünecek ve bardağınız tüm yıkanma işlemlerine karşı korunmuş olacaktır. Fırınlama işleminden sonra bardağınızın soğumasını beklemelisiniz. Bu bekleme aşaması yaklaşık olarak 45 dakikalık bir süre alacaktır. Daha hızlı soğumasını istiyorsanız bardağınızı soğuk suya fırınlama işleminden sonra sokabilirsiniz. Fırınlama işleminden sonra yapacağımız son aşama ise sadece yapıştırdığımız harfleri çıkartmak olacaktır.

4. Adım: Harfleri Çıkartma

annem yazili bardak yapimi adim 7 Anneye El Yapımı Bardak

Fırınlama işlemi sonrasında baskı altında bulunan harfler kuruyacağı için harfleri çıkartırken bir maket bıçağından yardım almamız gerekiyor. Maket bıçağını yalnızca harflerin kenarlarına kullanıyoruz. Geri kalan kısımlara maket bıçağı ile herhangi bir işlem yapmıyoruz. Aksi halde harflerimizin bozulmasına neden olabiliriz.

Harflerin uç kısımlarını kaldırdıktan sonra yavaş yavaş tüm harflerimizi yerinden çıkartıyoruz. Maket bıçağının uç kısmı ile boya bulaşan yerleri temizliyoruz. En iyi anneler günü hediyeleri olarak yapacağınız bu kahve bardağı ile annenize en güzel hediyeyi verebilirsiniz. Bu hediyeyi yaparken baskılama işlemi sırasında farklı renkler ve birden çok renk boya kullanma şansına sahip olduğunuzu unutmayın ve üretkenliğinizde sınır tanımayın.  Her ne kadar kahve fincanının yapımı çok kolay olsa da kimse bunu sizin kendi ellerinizle yağmış olduğunuza inanamayacak. Kabul edin fabrikadan çıkmış gibi profesyonel bir havası var. Eşinize, dostunuza, annenize, babanıza ve dahası minik hediyeler ile gönlünü fethetmek istediğiniz sizin için değerli olan kimler varsa onlar için bu bardaklardan yapıp hediye edebilirsiniz.  Bardakların yapımı sırasında sizin geçirdiğiniz hoş dakikalar ve terapi niyetine deşarj olduğunuz anlar ise size hediye olacak kalacak.

Yorum Bırakın! »